zxczxczxc
Powróć do wszystkich wpisów

Espresso, Cappuccino, Macchiato, Caffe’ latte, czyli jak pić kawę bez gafy

Cena

Pierwsze i najważniejsze! Cena tej samej kawy, w tej samej kawiarni może znacznie się różnić! Zależy to głównie od tego, gdzie tą kawę będziemy spożywać. Jeśli zamówimy i spożyjemy ją przy barze to przeciętnie espresso (włoskie caffè) kosztuje około 2€. Jeżeli tę samą kawę chcemy wypić przy stoliku to cena może być nawet dwa razy wyższa. Mediolańczycy w drodze do pracy wpadają na szybkie espresso, pijąc je właśnie przy barze. Stoliki czekają na turystów, którzy delektują się smakiem kawy i mają zdecydowanie więcej czasu. W tradycyjnej włoskiej kawiarni najpierw płacimy za kawę a następnie ZA OKAZANIEM PARAGONU udajemy się po jej odbiór. Pamiętajcie o niewyrzucaniu paragonu!

 

Caffè!

Jeśli chcemy zamówić zwykłe espresso to zamawiamy je wypowiadając słowa: „un caffè, per favore!”. Z pewnością otrzymamy małą filiżankę espresso. Nie zamawiajmy tego rodzaju kawy wypowiadając słowo espresso, ponieważ włosi zrozumieją to jako rodzaj pociągu – ekspres (wł. treno espresso) ;-)

IMG_4475

 

Co i kiedy wypada  

Zdecydowanie espresso (wł. caffè) spożywa się dwoma łykami, to nie jest kawa, którą należy się delektować. Zwyczajowo kawę spożywa się po posiłku, wyjątkiem jest śniadanie, kiedy to kawę pijemy przed jedzeniem. Po śniadaniu nie wypada pić kawy, która zawiera mleko.

 

A czego nie wypada…

Zdecydowanie nie wypada zamawiać cappuccino po godzinie 11.

IMG_0395

Co za wybór

- espresso (wł. caffè) – wszystkim bardzo dobrze nam znana czarna, mocna kawa z charakterystyczną pianką na powierzchni, podawana w malutkich filiżankach,

- doppio – podwójne espresso,

- ristretto – mocniejsze espresso, zaparzane w mniejszej ilości wody niż tradycyjne caffè,

- lungo – słabsza niż espresso, zaparzane w większej ilości wody niż tradycyjne espresso,

- macchiato – espresso z mleczną pianką na powierzchni,

- cappuccino – espresso z dodatkiem spienionego mleka, powinno być przygotowane w trzech równych proporcjach kawy, mleka i mlecznej pianki,

- caffe’ latte – espresso z dużą ilością mleka i tylko odrobiną pianki. Tradycyjnie powinno się je pić do śniadania.

- latte macchiato – to bardziej napój kawowy, niż kawa. Składa się z dużej porcji spienionego mleka z małą porcją espresso.

 

Mediolan i kawa

Na każdym kroku we Włoszech są kawiarnie z naprawdę dobrą kawą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, gdzie jest najlepsza, smaki są porównywalne ceny również. Stąd oczywiście wyłączamy wszystkie kawiarnie znajdujące się w ścisłym centrum (Piazza del Duomo) tutaj doliczamy do standardowej ceny 20% za widok na piękną katedrę ;-)

Polecamy jednak jedno miejsce warte odwiedzenia – lodziarnio – kawiarnię CIOCCOLAT ITALIANI (www.cioccolatitaliani.it). Adres: Via San Rafaell 6.

IMG_0365

Tutaj możemy spróbować espresso w nowoczesnym wydaniu, coś wyśmienitego!!!

IMG_0361

Ten post napisał(a) Iza dnia Maj 10, 2013 i umieścił(a) w kategoriach: Podróże duże, Włochy
Tagi: , ,